Mniej niż rodzina, ale więcej niż urzędnik - taki słowami można określić pracowników społecznych, których zadaniem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym w naszej gminie. 21 listopada obchodzą swoje święto.
Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Pracownicy głuszyckiego Ośrodka Pomocy Społecznej świętowali w piątek popołudniu, spotykając się w kameralnym gronie w Łomnickiej Chacie. - Wartością każdego pracownika socjalnego jest nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale przede wszystkim umiejętność otwarcia się na drugiego człowieka, życzliwość i empatia - mówiła podczas spotkania Joanna Fornalska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuszycy, dziękując przy tym pracownikom za ich trudną i rzetelną pracę. Obecny na spotkaniu burmistrz Głuszycy Wojciech Durak, podkreślił zaangażowanie pracowników oraz ich dobrą organizację pracy. Podczas uroczystości zatrudnieni w głuszyckim OPS otrzymali z rąk dyrektor Fornalskiej symboliczne upominki.
Głuszycki Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął swoją działalność 1 maja 1990 roku. Obecnie zatrudnia 11 osób. Ich zadaniem jest realizacja zadań z zakresu pomocy społecznej. Działalność pracowników pomocy społecznej przebiega często w dość trudnych warunkach, wymaga wysokiej odporności psychicznej i opanowania, szczególnie w sytuacjach konfliktowych, jakie niekiedy mają miejsce w pracy z klientami. Dyrektor Joanna Fornalska, zapytana o sukces zawodowy odpowiedziała: - Pomoc drugiemu człowiekowi. Jeśli choć jedna osoba przyjdzie i powie, że dzięki nam jej się udało, to nie ma lepszej motywacji do pracy. Moim sukcesem jest też mój zespół: pracownicy są zintegrowani, rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków i mimo ż niekiedy ich praca nie jest łatwa, zawsze są otwarci i życzliwi.
Obchody święta przypadają na 21 listopada. Data nieprzypadkowa, bowiem tego dnia w 1989 roku spotkali się w miejscowości Charzykowy Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego. Święto zostało oficjalnie ustalone na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990.
źródło: gluszyca.pl
Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, a mimo zmniejszających się stale środków na wspomaganie przedsiębiorców, wcale nie maleje liczba zatrudnianych przez nich osób. W polityce społecznej czekają nas duże zmiany - dotyczące głównie pieczy zastępczej oraz kształtu placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których docelowo może zamieszkiwać nie więcej niż czternastu podopiecznych.
czytaj więcejSzkło rozgrzane do ponad 700 stopni Celsjusza, formowane za pomocą rak i siły ludzkich płuc. Na koniec żmudna i dokładna praca artystów, by nadać mu niepowtarzalny wygląd i styl. W taki sposób powstają bombki i wyroby ze szkła, które produkowane są w Spółdzielni Socjalnej „Szklany Świat”, z Krośnic.
Mniej niż rodzina, ale więcej niż urzędnik - taki słowami można określić pracowników społecznych, których zadaniem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym w naszej gminie. 21 listopada obchodzą swoje święto.
czytaj więcejFundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w konkursie pt: "Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny Roku 2010".
Konkurs wyróżni przedsiębiorstwa społeczne (min. organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne), dolnośląskich wolontariuszy oraz samorządy aktywnie wspierające organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne.
Laureaci, wyłonieni przez Kapitułę zgodnie z regulaminem konkursowym, zostaną nagrodzeni w trakcie Gali Finałowej 16 grudnia 2010 roku w Ośrodku Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Galę uświetnią swoimi występami artyści z przedsiębiorstw społecznych działających w sferze kultury.
"Gmina Świebodzice miejscem aktywności społecznej" - to nazwa projektu, do którego realizacji przystąpiły Świebodzice.
czytaj więcej