Założyciele spółdzielni socjalnej Austeria Krokus chcą rozwijać działalność i zatrudniają kolejne osoby. Bezrobotni mieszkańcy gminy Walim założyli spółdzielnię socjalną, która zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego. Grzegorz i Barbara Szwaja, powołując do życia Spółdzielnię Socjalną Austeria Krokus, dali zatrudnienie nie tylko sobie, ale także kilku innym bezrobotnym mieszkańcom gminy Walim. Spółdzielnia Socjalna Austeria Krokus została zarejestrowana przed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia ubiegłego roku. Grzegorz Szwaja, pomysłodawca i mózg całego przedsięwzięcia, namówił do współdziałania nie tylko swoją żonę, ale jeszcze trzech innych bezrobotnych mieszkańców okolic Walimia. Do utworzenia spółdzielni socjalnej potrzeba minimum pięciu osób. - Nie miałem jednak problemu ze znalezieniem trzech brakujących osób – wspomina Grzegorz Szwaja. - Szybko doszliśmy do porozumienia z Grzegorzem Mutznerem, Szymonem Rzepką i Krzysztofem Gierczakiem, którzy zobaczyli dla siebie szansę na wyjście z bezrobocia. Dzięki wielkiej pomocy Regionalnego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości Socjalnej w Wałbrzychu i jego koordynatora Krzysztofa Gajewskiego, udało się nam przebrnąć przez biurokratyczną machinę i rozpocząć działalność przed okresem świąteczno – noworocznym - relacjonuje Grzegorz Szwaja. Kierowana przez niego spółdzielnia socjalna zajmuje się nie tylko udostępnianiem kwater i organizacją wypoczynku dla gości.
W tej chwili swoim gościom oferuje 12 pokoi 2 i 3 osobowych o wysokim standardzie na terenie dzierżawionego gospodarstwa agroturystycznego w Rzeczce. - Naszym gościom oferujemy nie tylko noclegi i wyżywienie, ale również pomoc w zorganizowaniu wypoczynku. Zajmujemy się także cateringiem i kompleksową obsługą imprez. Mamy odpowiedni sprzęt do tego, by w każdym miejscu Dolnego Śląska zorganizować imprezę od podstaw, bowiem dysponujemy specjalnymi namiotami, sprzętem gastronomicznym i nagłośnieniowym - wylicza Barbara Szwaja. Członkowie Spółdzielni Socjalnej Austeria Krokus liczyli na wsparcie walimskiego samorządu, który jest sygnatariuszem Miejsko - Gminnego Programu Wspierania Przedsiębiorczości Społecznej. - Chcielibyśmy stworzyć warunki do zatrudnienia kolejnym osobom bezrobotnym z naszej gminy. Mamy wiele pomysłów i liczymy na wsparcie wójta Adama Hausmana – dodaje Grzegorz Szwaja. I to spodziewane wsparcie otrzymali. W Walimskim Ośrodku Kultury została niedawno otwarta galeria sztuki miejscowych twórców, która jest prowadzona przez spółdzielców z Austerii Krokus. Ale to nie jest jedyne zadanie, jakie władze gminy zaplanowały we współpracy z pierwszą na swoim terenie spółdzielnią socjalną. Najbliższe plany zakładają uatrakcyjnienie oferty turystycznej. Goście przyjeżdżający zwiedzać słynne walimskie sztolnie w cenie biletu dostaną obiad przygotowany przez Spółdzielnię Socjalną Austeria Krokus i obejrzą interesujący film dokumentalny na temat zwiedzanego miejsca. Po kilku miesiącach działania w ramach spółdzielni socjalnej członkowie Austerii Krokus mają wciąż nowe pomysły, którymi chcą "zarażać" nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców tej biednej gminy. Rozwój działalności gospodarczej już zaowocował zwiększeniem zatrudnienia w tej spółdzielni, a powodzenie kolejnych przedsięwzięć wygeneruje kolejne posady, co dla pogrążonej w bezrobociu gminy jest niezwykle cenne. W ten sposób Spółdzielnia Socjalna Austeria Krokus ma szansę zasłynąć w Polsce jako animator przedsiębiorczości społecznej i życia społecznego w swojej małej ojczyźnie.
Źródło: (RAD) / 30minut
benk 2009.03.12 11:25:50 IP: 87.105.206.115 | Tak trzymać! |
Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, a mimo zmniejszających się stale środków na wspomaganie przedsiębiorców, wcale nie maleje liczba zatrudnianych przez nich osób. W polityce społecznej czekają nas duże zmiany - dotyczące głównie pieczy zastępczej oraz kształtu placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których docelowo może zamieszkiwać nie więcej niż czternastu podopiecznych.
czytaj więcejSzkło rozgrzane do ponad 700 stopni Celsjusza, formowane za pomocą rak i siły ludzkich płuc. Na koniec żmudna i dokładna praca artystów, by nadać mu niepowtarzalny wygląd i styl. W taki sposób powstają bombki i wyroby ze szkła, które produkowane są w Spółdzielni Socjalnej „Szklany Świat”, z Krośnic.
Mniej niż rodzina, ale więcej niż urzędnik - taki słowami można określić pracowników społecznych, których zadaniem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym w naszej gminie. 21 listopada obchodzą swoje święto.
czytaj więcejFundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w konkursie pt: "Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny Roku 2010".
Konkurs wyróżni przedsiębiorstwa społeczne (min. organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne), dolnośląskich wolontariuszy oraz samorządy aktywnie wspierające organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne.
Laureaci, wyłonieni przez Kapitułę zgodnie z regulaminem konkursowym, zostaną nagrodzeni w trakcie Gali Finałowej 16 grudnia 2010 roku w Ośrodku Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Galę uświetnią swoimi występami artyści z przedsiębiorstw społecznych działających w sferze kultury.
"Gmina Świebodzice miejscem aktywności społecznej" - to nazwa projektu, do którego realizacji przystąpiły Świebodzice.
czytaj więcej