Choć w Polsce dopiero raczkują, w województwie dolnośląskim widać ich szybki przyrost – mowa o Spółdzielniach Socjalnych. Podmioty takie założone najczęściej przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, mają pomóc im w powrocie do czynnego życia i podjęcia zatrudniania. Coraz więcej samorządów lokalnych wspiera również działania spółdzielni socjalnych, a Unia Europejska finansuje powstawanie nowych i rozwój już istniejących. W Bielawie odbył się kongres poświęcony funkcjonowaniu takich podmiotów ekonomii społecznej, połączony z otwarciem kolejnej spółdzielni. Na Dolnym Śląsku funkcjonuje w chwili obecnej ponad 40 Spółdzielni Socjalnych. Przy Marszałku Województwa powstała niedawno Dolnośląska Rada Ekonomii Społecznej, która zajmuje się między innymi wsparciem tych podmiotów. - Udaje nam się zmieniać świadomość ludzi, którzy podchodzą z coraz większym zaufaniem do spółdzielni socjalnych.
Cieszy mnie również, że bardzo dużo samorządów wspiera ich działania - zauważa Piotr Klag z Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej. Jednostki samorządu terytorialnego nie tylko pomagają w funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, ale również współtworzą takie podmioty. Przykładem może być starostwo powiatowe w Wołowie, które niedawno powołało spółdzielnię i zamierza stworzyć dwie kolejne. - Zależy nam aby ograniczać wydatki, a współpraca ze spółdzielniami nam to gwarantuje - przyznaje Tomasz Lechki, sekretarz powiatu wołowskiego. – Po drugie realizujemy w ten sposób nasze cele statutowe i pomagamy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – dodaje. Podobna sytuacja istnieje w powiecie wałbrzyskim, gdzie gmina Walim zainicjowała powstanie spółdzielni socjalnej oraz zabezpieczyła członkom tego podmiotu dotację z unii europejskiej. Również samorząd gminy Bielawa wspiera spółdzielczość poprzez przekazywanie zadań statutowych nowo – utworzonemu podmiotowi. - Na terenie miasta jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić i wbrew pozorom mało firm, które chcą się tego podjąć. Powołanie spółdzielni pomaga nam zatem w uporządkowaniu tych spraw, gdyż możemy takiemu podmiotowi je zlecić – tłumaczy Ryszard Dźwiniel, burmistrz miasta Bielawa. Na terenie gminy utworzona została Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Arte”. Podmiot zajmuje się pracami budowlanymi i remontowymi oraz produkcją i zdobnictwem porcelany. - Dzięki projektowi unijnemu założyliśmy spółdzielnie socjalną, w której zatrudnienie znalazło dziewięć osób. Pozyskaliśmy również 180 tysięcy złotych, które umożliwiły nam zakup niezbędnego sprzętu - opowiada Jarosław Pilecki, prezes Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej „Arte”. W 2013 roku ruszają kolejne projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Działanie wspiera zarówno powstawanie spółdzielni socjalnych, jak i przyłączanie się nowych członków do już istniejących podmiotów. Projekty prowadzone są przez organizacje pozarządowe oraz Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. - Uważam, że bardzo ważną częścią tego działania jest wsparcie doradcze i szkoleniowe. Taka wiedza przygotowuje te osoby do prowadzenia spółdzielni socjalnej. - podkreśla Justyna Piasecka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Projekty skierowane będą do osób fizycznych oraz prawnych. Osoby objęte działaniem wezmą udział w warsztatach szkoleniowych oraz specjalistycznym doradztwie. Przyszli spółdzielcy będą mogli pozyskać aż do 200 tysięcy złotych na zakup niezbędnego do funkcjonowania sprzętu. Sgt. Pepper
Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, a mimo zmniejszających się stale środków na wspomaganie przedsiębiorców, wcale nie maleje liczba zatrudnianych przez nich osób. W polityce społecznej czekają nas duże zmiany - dotyczące głównie pieczy zastępczej oraz kształtu placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których docelowo może zamieszkiwać nie więcej niż czternastu podopiecznych.
czytaj więcejSzkło rozgrzane do ponad 700 stopni Celsjusza, formowane za pomocą rak i siły ludzkich płuc. Na koniec żmudna i dokładna praca artystów, by nadać mu niepowtarzalny wygląd i styl. W taki sposób powstają bombki i wyroby ze szkła, które produkowane są w Spółdzielni Socjalnej „Szklany Świat”, z Krośnic.
Mniej niż rodzina, ale więcej niż urzędnik - taki słowami można określić pracowników społecznych, których zadaniem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym w naszej gminie. 21 listopada obchodzą swoje święto.
czytaj więcejFundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w konkursie pt: "Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny Roku 2010".
Konkurs wyróżni przedsiębiorstwa społeczne (min. organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne), dolnośląskich wolontariuszy oraz samorządy aktywnie wspierające organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne.
Laureaci, wyłonieni przez Kapitułę zgodnie z regulaminem konkursowym, zostaną nagrodzeni w trakcie Gali Finałowej 16 grudnia 2010 roku w Ośrodku Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Galę uświetnią swoimi występami artyści z przedsiębiorstw społecznych działających w sferze kultury.
"Gmina Świebodzice miejscem aktywności społecznej" - to nazwa projektu, do którego realizacji przystąpiły Świebodzice.
czytaj więcej